Predgovor za knjigu „Grupa Poeziranje: Pesme pobednika 4. Evropskog Fejsbuk pesničkog festivala”

Poštovani čitaoče,

Kada sam pregledajući tekstove pristigle na konkurs Četvrtog Evropskog Fejsbuk pesničkog festivala, koji organizuje Banatski kulturni centar u saradnji sa Novosadskim sajmom, naišao sam na pesme mlade pesničke fejsbuk grupe, koja nosi tako simpatičan naziv Poeziranje, na trenutak sam bio zatečen i prijatno iznenađen samom idejom da su pesnici odlučili da zajednički nastupe na Festivalu.
Pod imenom Grupa Poeziranje, prijavili su se sledeći autori: Srđan Knjeginjić (Prijedor), Dženita Suljkanović (Tuzla), Jovana Bajagić (Niš), Mladen Đuričić (Vrbas), Ljubomir Delević (Zrenjanin), Milana Ljubisavljević (Zrenjanin), Marija Pantelić (Beograd), Dejan Popović (Podgorica), Jelena Vidić (Beograd), Igor Varga (Novi Sad/Herceg Novi), Jelena Blanuša (Kikinda), Dalibor Starčević (Doboj), Ivana Šafradin (Vitez, BiH), Mladen Stojadinović (Paraćin), Nataša Nikolić (Novi Sad), Predrag Milovanović (Krupanj), Roberto Vodanović (Zadar), Svetlana Savić (Sremska Mitrovica) i Vedrana Dragoljević (Sarajevo).

Znao sam da su se pesnici kroz istoriju poezije i književnosti udruživali u pesničke grupe da afirmišu zajedničkim nastupom svoju poetiku i svoje umetničke koncepte za koje su se zalagali. Takvi vidovi udruživanja su naročito bili interesantni u vremenu dvadesetih godina prošlog veka kad se dešavala avangardna revolucija u umetnosti uopšte, koja je želela da menja kako način na koji su se umetnička dela stvarala, to jest dotadašnju umetničku praksu, tako i svet oko sebe.
 
Posle čitanja pesama koje su mi se učinile interesantnim i vrednim pažnje, otvorio sam stranicu Grupe Poeziranje i tamo našao, u informacijama, da su oformljeni decembra 2012. godine, a pročitao sam i sledeći tekst:

„Kao odgovor na potrebu neafirmisanih autora za prostorom za kazivanje svoje poezije i proze, ali još više za prostorom na kom će se naći neko da ih istinski i pročita, formirana je grupa Poeziranje. Sve što je bilo za to potrebno je mali kutak na velikoj društvenoj mreži – Fejsbuku. Međutim, malo mesto poraslo je i obogatilo se dolaskom velikog broja talentovanih autora. Za nešto više od godinu dana okupili smo više od četiri stotine članova, od kojih bar pedeset aktivno piše. Trideset i tri najaktivnija kreirala su zbirku Poeziranje, prvo štampano izdanje naše poezije.

Zbirka Poeziranje nastala je gotovo slučajno, kao i sama grupa, iako je mnogo ranije stvarana u glavama većine autora: entuzijastično i prećutno. Od onog momenta kada smo to izgovorili do štampanja same zbirke, prošlo je mesec dana. I svi smo u nju uložili mnogo više od samih pesama i crteža. I svi smo pesmama rekli mnogo više o sebi nego što bismo to uspeli biografijama.

Pred Vama stoje naše pesme. Ne shvatajte ih olako, jer su one deo nâs samih. Ne analizirajte ih preko mere, jer ćete razotkriti nâs. Ono šta mi želimo jeste da ih osetite, a poneku, možda, i da upamtite. Čitanjem svake nove pesme činite jačom našu nadu u svrsishodnost poezije. Pažljivim iščitavanjem dela svakog autora dajete mu njegovo mesto na ovoj smislom osiromašenoj planeti. A sâmo to što čitate naše pesme, to govori da je poezija još uvek živa. Ukoliko ne poznajete nijednog od autora, onda je poezija možda življa nego ikad. Na kraju, ono zbog čega ove pesme postoje je da biste ih Vi čitali i pronašli deliće sebe u njima. Neki možda pronađu i Sebe. Neka ovi stihovi budu Vaše lično traganje“.
 
A u potpisu ovog teksta na njihovoj stranici stoji: Urednici.
 
Na prvom sastanku žirija koji se radio u sastavu: Simon Grabovac, predsednik, Franja Petrinović, Miloš Latinović, Goran Ibrajter i moja malenkost, drugi članovi su, dok ja još nisam izneo svoj predlog, već predložili Grupu Poeziranje za nagradu. Shvatio sam da smo dobili favorite koji su svojim, pre svega odličnim pesmama, a ujedno i svojom mladošću, privukli pažnju svih članova žirija i poneli nagradu, objavljivanje knjige, u konkurenciji od 460 autora iz 18 zemalja sveta.

Članovi Grupe su nam potvrdili veru da poezija ipak traje u onom svom uzvišenom smislu i ojačali nadu da će trajati i u vremenu budućem. Takođe, pokazali su nam kako je poezija spojila preko jedne društvene mreže mlade autore sa politički trusnih područja bivše nam zajedničke države i uverili nas da pesnička reč zaista ne poznaje granice.
U to ime, još jednom čestitam pobedničkoj Grupi Poeziranje na postignutom rezultatu i na njihovoj drugoj po redu objavljenoj zajedničkoj knjizi.