Snežana Šakić Vukadinović: „Glad i jedan glagol”

Knjiga kratkih priča Snežane Šakić Vukadinović pod nazivom Glad i jedan glagol,  koja je pred tobom, poštovani čitaoče, čita se u jednom dahu i odražava sadašnji trenutak kako u tekstu tako i kontestu vremena u kojem živimo.
Uprkos svim pričama o krizi umetnosti, a pogotovu književnosti, u vremenu sadašnjem, ja sam duboko uveren da se, u sveopštoj krizi duha, umetnost bokori u hiljade cvetova. Kad je književnost u pitanju, možemo videti da je godišnja produkcija poezije – nikada veća. A kada je reč o prozi, vidimo da su dve forme u velikoj ekspanziji: roman i kratka priča.
Kratka priča, u drugoj polovini drugog desetleća trećeg milenijuma, postala je pravi hit čitalačke publike. Potreba za pričanjem i pripovedanjem je nasušna potreba svakog pojedinca, a isto tako i potreba za čitanjem tuđih priča. Stešnjen svakodnevnom trkom i rešavanjem egzistencijalnih problema, savremeni čovek, u nedostatku vremena da lagano i natenane sve radi, prešao je na instant konzumaciju kako hrane tako i umetnosti. A kad je literatura u pitanju, prešao je na dnevnu konzumaciju čitanja kratkih književnih formi. Tu je kratka priča počela da dobija primat nad mnogim drugim književnim formama. Ona je ta instant doza literature koja se može uzimati u autobusu i čekaonici, za vreme doručka, na pauzi ili pak u krevetu, i svugde i na svakom mestu se može konzumirati.
Naša autorka Snežana Šakić Vukadinović je svesna novog vremena, novih ljudi i njihovih navika i daje nam knjigu kratkih priča koja može da se tretira kao duhovni energetski napitak. Snažno, jednostavno, čitljivo, a uza sve prepuno pripovedačkih raspona, od antičke Grčke do aktuelne, beogradske, urbane, tranzicione svakodnevice. Ona u svojim kratkim pričama sažima vremena i prostore u jedan gromki urlik savremenog pojedinca, sa željom da on, u sveopštem haosu, pronađe smisao i ravnotežu za svoj jedini, maleni i njemu najvažniji život.
Siguran sam da ćeš, poštovani čitaoče, čitajući knjigu kratkih priča Glad i jedan glagol Snežane Šakić Vukadinović – zajedno sa njenom junakinjom koja je mlada, emancipovana, samosvesna intelektualka – na jedan produhovljen, jetko humorističan način, prepun paradoksa, proći kroz našu tranziciono urbanu svakodnevicu i kroz traženje uporišne tačke, od helenske istorije do danas, za pojedinca koji misli i koji želi da ostane svoj i slobodan u svetu gde ga sve želi porobiti i podrediti liberalnoj moći.
Zato preporučujem: čitajte Snežanu Šakić Vukadinović svugde i na svakom mestu, jer ona je i vaša unutrašnja mapa sudaranja sa životnim protivurečnostima.