DNEVNIK PISCA Evo, nastavljam

   Evo, nastavljam da nižem reči sebi u beležnicu pisca i pokušavam da iznenadim i svoju svest i svoju podsvest onim što ću iz nebuha izvaditi i što ću iz nebuha dati, prosto baciti pod svoje noge i pred svoje oči da vidim ono što nisam bio siguran da ću videti. Ima mnogo priča. Mnogo različitih priča. Mnogo priča koje sam pričao, a nisam ih nikome ispričao u smislu da sam ih ispričao i da sam ih postavio, položio kao piščevu priču ili kratku priču koju bi osenčio neki događaj ili neki trenutak, on bi osvetlio, ispisao neku situaciju u kojoj sam se našao. Jedna od tih je kad su mog Prčka, nije Prčko... Ne... Isakovog, njegova ćerka i zet... Isakovog, na ćošku tamo... Zaboravio sam kako se zvala, ali taj Isakov je, ćerka njegova je prolazila tuda sa mužem, a ja sam stajao na ulici. Bio sam u bratovom kaputu. Kaže, Bože, vidi, kaže žena mužu, kako je ovaj mali siromašan i kako je on žalostan. A ja sam u sebi imao neko visoko mišljenje o našoj porodici koje mi je utulio u glavu moj deda pokojni, Radovan i eto... Ja slušao šta ona kaže i ja reko, nisam ja siromašan, siromašan je Ritar. Ritar je prodao ajgira, a mi ništa nismo prodali. Bože... Taj mentalitet mi ništa nismo prodali je i dan – danas u svesti, ne samo u mojoj, nego i od svih mojih meštana. Taj mentalitet je bio i u svesti pokojnog Vlajka kad je objašnjavao ljudima da je jako važno da se držimo, da kuća teče i da se neke vrednosti, kao što je stara zemlja, nikad ne prodaju. Čudno je to... Govorili su, gotov si ti, prod`o si dedovinu, pa si gotov. Da. S dedovinom se mora, ali s dedovinom se i ne mora ako moraju neke stvari i dileme da se razrešu. Da se izađe načisto. Oslobađa se čovek toga. Oslobađa se. Između života i dedovine, treba se odlučiti za život. To je jako važno. Ta priča o pradedi na pendžeru u čakširama. Zanimljivo. Da. Javlja mi se danas Mirjana Danilović, doktorka koja čita moje knjige, sa kojom sam ja imao par poseta, kojoj je struka da bude plućni lekar. Da, sećam se. Za vreme korone sam hteo nešto sa njom da pričam i pričao sam, evo, sad smo otvorili temu i najverovatnije da ćemo dalje, ne samo razgovarati, već i sarađivati.