Violeta Grujučić: „Rečima”


Fejsbuk poezija je poslednjih godina počela sve više da se bori sa brojnošću pesnika, a i sa njihovim upornim promovisanjem na istoj društvenoj mreži kao našom književnom i kulturološkom stvarnošću. Fejsbuk je demokratičan i daje svima šansu, ali nisu svi oni koji pišu na mreži jednako vredni pažnje književno kultivisanijih čitalaca.
U ovom kratkom tekstu želim da podelim žito od kukolja i da ukažem na jednu književno obrazovanu i po svemu neobičnu pesnikinju, a ujedno i na njenu knjigu „Rečima” – na Violetu Grujićić, koja po svom pesničkom vokabularu, po ritmu, asocijativnoj rimi, po tematsko angažovanom i formalno razigranom metodu pisanja odudara od mnogih koje srećemo na Fejsbuk društvenoj mreži.
U ovoj knjizi Violete Grujičić, kao jedan od njenih prvih čitača, nalazim sebe u ulozi onog što će da skenira, da snimi tekst, da oslušne njegovu melogiju i da na kraju, o svemu onome što je kao utisak ova knjiga ostavila na njega, da neki svoj sud.
I već na samom početku moram da kažem da se autorka igra rečima, jezikom, rimom i transformacijama lirskog subjekta. U ovoj knjizi se može naći jedan predivan kolorit življenja, pevanja, mišljenja, ali i male didaktičnosti koja je deo profesionalnog osećanja da se ljudi nečemu, kroz igru jezikom, rečima i pesmom, mogu podučiti na putu svog moralnog usavršavanja. Violeta ima književnu svest i njena iskošena rima i poigravanje jezikom i formom pesme čini da se ona jednim delom približava poetskoj liniji koju su svojevremeno afirmisali naši pesnici neoavangarde s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih godina. Njene pesničke slike su pune jetkog humora koji nas uči da i strašne životne događaje, kad nas svi i sve izneveri, kad sami sebe izneverimo, treba prevladati smehom. Ovo je poezija koja je oslobođena srceparajuće patetike, jeftinih ljubavnih zanosa i uzdisaja koji su tako karakteristični za jednu grupu Fejsbuk pesnika i pesnikinja. Ova poezija ne spada u jeftine emotivne zanose koji nemaju čak ni realnu romantičnu podlogu, niti jezik, niti slike koji bi to utemeljili u čitaočevo poimanje pesme. Naprotiv, Violeta Grujičić je nešto drugo i neko drugi, kako u novoj srpskoj Fejsbuk poeziji, tako i u nama samima i zato je se čitanjem prepoznajemo. A Violeta nam se dala kao na dlanu.
Knjiga pesama „Rečima“ Violete Grujičić se sastoji od devet ciklusa i to: „Ja, mali pesnik“, „Stefanu, mom jedincu“, „Suština“, „Sa ljubavlju i bez nje“, „Mili dani“, „Molitva“, „Čoveku“, „Ptici“ i „Rečima“, gde se pesnikinja u svakom od tih ciklusa, kroz dobro izbrušene i svedene stihove o životu i svetu, kako u njoj samoj, tako i oko nje, trudi da nam na svaki način podvuče kroz pesmu po neki antologijski stih, koji bismo mogli da koristimo kao jedan od signalnih direka kojim je ona obeležavala svoj duhovni i životni put navodeći nas da i mi činimo slične stvari kako bismo u svetu, koji je nesklon etičkom poimanju života, našli načina da ostanemo i opstanemo na našim životnim putevima.
O knjizi pesama Violete Grujučić, kao njen prvi tumač, imam utisak da bi se mogla napisati čitava studija, ali o tome u vremenima budućim, jer naša autorka je tek odškrinula vratanca od svoje višeslojne arhetipsko-jezički veoma nepredvidive duše. A ta neizvesnost, koja je pomalo nadrealna i daje draž poeziji, čini da se sa nestrpljenjem očekuju buduća Violetina pesnička i književna ostvarenja.